Kuba - wakacje już od 1199 zł

Na wakacje: Kuba, Karaiby

Przewodnik turystyczny: Karaiby/ Kuba

Częściowe zachmurzenie
30°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
17 km/h210°
Położona na południe od Florydy Kuba jest największą z Wysp Karaibskich. Słynne cygara, piękne plaże, ciągnące się po horyzont plantacje trzciny cukrowej i wspaniałe zabytki architektury kolonialnej czynią z niej miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Rozbrzmiewające latynoską muzyką kawiarnie i tawerny, duch wodza rewolucji i rezydencja Ernesta Hemingwaya przyciągają turystów do stolicy wyspy – Hawany. Najbardziej znana plaża Kuby – Varadero oferuje znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i nurkowania. Miłośnicy plażowania swój raj odnajdą na słynącej z białej piasku, nieziemskiej Playa Guardalavaca. Warto wybrać się do roztańczonego i rozbawionego Santiago, kolonialnego Trynidadu. Niesamowitych wrażeń dostarczy wizyta w dolinie Valle de Vinales, gdzie z czerwonej ziemi wyrastają gigantyczne skalne ostańce.

Regiony

 • Wybrzeże Wschodnie – to przede wszystkim przepiękne, rajskie plaże i malownicze miasteczka wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Region Hawany – to zachodnia część wyspy wraz ze stolicą, która pełna jest kubańskiego ducha, niesamowitych uliczek i zabytków.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Hawana, Santiago de Cuba, Pinar del Río.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Varadero, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Playa Larga.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Varadero, Hawana, Playa Larga.

Geografia i przyroda

Kuba to archipelag położony na Morzu Karaibskim. Jego największe wyspy to Kuba i Isla de la Juventud (Wyspa Młodości). Kubę od Florydy oddzielają wody Cieśniny Florydzkiej, a od Meksyku– Cieśniny Jukatańskiej. Stolicą wyspy jest Hawana. Kuba to głównie niziny i rzeki, ale znajdują się tutaj także lasy i pasma górskie. Największy szczyt Pico Turquino mierzy 1974 m n.p.m. Zazwyczaj na Kubie są wysokie temperatury, a klimat jest ciepły i wilgotny. Duża wilgotność, opady i żyzne gleby sprawiają, że Kuba jest wyspą rolniczą. Uprawia się tu kukurydzę, tytoń i trzcinę cukrową.

Historia

Historia Kuby jest burzliwa i bardzo ciekawa. Pierwsze ludy, które zamieszkiwały Kubę na 3000 lat p.n.e. zajmowały się myślistwem. Zanim pojawili się Hiszpanie, trzy kultury zamieszkiwały ten archipelag (Guanahatabey, Sibonejów i Indianie Taino.) Krzysztof Kolumb do wybrzeży wyspy dotarł podczas swej pierwszej, słynnej na cały świat wyprawy, w 1492r. i nazwał ją Juana. W XVI w. Kuba stała się częścią korony hiszpańskiej a kolonizacja doprowadziła do wyniszczenia miejscowej ludności, co było Hiszpanom nie w smak. Na Kubie w tym czasie rozwijało się rolnictwo i zaczęło brakować rąk do pracy. Następstwem tych wydarzeń było niewolnictwo, gdyż siłę roboczą przywożono z Afryki. W międzyczasie w tych rejonach toczyły się kolejne bitwy między Hiszpanią a Francją, w konsekwencji rozwinęło się korsarstwo. Po wojnie między Francją a Anglią, w 1762r. Hiszpania straciła Kubę. Rok później korona odzyskała ją z powrotem w zamian z oddanie Anglii Florydy. W 1894 r. zaczyna się na Kubie powstanie niepodległościowe z José Martí na czele. Podczas tych walk Stany Zjednoczone obejmują protektorat nad Kubą przez co wyspa jako jeden z dwóch krajów nie uzyskuje niepodległości. W tym czasie Stany utworzyły na Kubie bazę wojskową Guantanamo. Władzę na Kubie przejmuje Batista i wprowadza dyktaturę. Sprzeciwia się temu ludność tworząc wiele partyzanckich ruchów. Partyzanci, na czele z Fidelem Castro wkraczają do Hawany i obalają Batistę. Castro odebrał wiele kubańskich ziem Amerykanów, przeprowadził alfabetyzacje narodu, nawiązał również współpracę z ZSRR. Stany Zjednoczone stanęły na zagrożonej pozycji, odcięły się od Kuby i wprowadziły blokadę morską oraz embargo handlowe. Na Kubie zaczynają się fale emigracji i związane z nimi liczne tragedie. Trwa to do dziś.

Sport i rekreacja

 • Kuba czyli ok. 111 tys. km² ze swymi lazurowymi wodami i pięknymi plażami to raj dla wielbicieli sportów wodnych.
 • Na wyspie znajdują się pola golfowe.
 • Góry i tereny zielone to świetne miejsce na piesze wycieczki, kolarstwo czy trekking.

Informacje praktyczne

 • Wiza: Obywatele Polski aby wjechać na Kubę potrzebują wizy, która określa cel podróży lub Tarjeta de Turista (Karta Turysty). Karta ta jest swego rodzaju wizą, którą otrzymują wyłącznie turyści. Kartę Turysty można kupić już na miejscu bądź w niektórych biurach podróży, natomiast wizy przyznaje kubański konsulat.
 • Waluta: peso kubańskie (CUP), Euro i dolar amerykański. Pieniądze można wymienić w bankach lub w kantorach (CADECAS).
 • Język hiszpański.
 • Przyjeżdżając na Kubę powinno się zrobić kopię dowodu. W razie, gdy zgubi się oryginał kopia pozwala załatwiać wszelkie formalności.
 • Polskie prawo jazdy jest honorowane na Kubie przez 6 miesięcy.

Kuba, Karaiby - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  62%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  203°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  19:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  31°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  19:53
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.34°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  72°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  19:53
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.33°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  146°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  19:54
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.34°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  187°   23 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  19:54

Kuba - klimat w Karaiby