Karaiby - wakacje już od 1889 zł

Na wakacje: Kajmany, Karaiby

Przewodnik turystyczny: Karaiby/ Jamajka i Kajmany/ Kajmany

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
17 km/h120°
Wyspy zależne od Wielkiej Brytanii, leżące na Morzu Karaibskim, w których skład wchodzą: Wielki Kajman, Cayman Brac i Mały Kajman. Łączna powierzchnia wysp wynosi 259 km². Zamieszkuje je 45 tys. mieszkańców, z czego połowa w stolicy - Georgetown. W XVI wieku stanowiły głównie schronienie dla piratów i poławiaczy żółwi. Pierwszą osadę założono tutaj ok. roku 1660, czego dokonała grupa dezerterów z armii brytyjskiej. Mieszkańcy trudnili się bardzo dochodowym zajęciem – rozbiórką wraków statków, które rozbiły się o rafę. Według legendy król Jerzy III zwolnił Kajmany od płacenia podatków, gdyż mieszkańcy uratowali przed rozbiciem się dziesięć okrętów brytyjskich. W wieku XX wielki rozkwit wyspom przyniosła turystyka. Na Kajmany przyciągają świetne warunki do nurkowania, malownicze, piaszczyste plaże i woda o bajecznym kolorze. Wyspy mają bardzo atrakcyjne położenie dla żeglarzy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż Amerykanie, Kanadyjczycy i obywatele państw Unii Europejskiej nie muszą posiadać wiz. Poza turystyką Kajmany czerpią zyski z usług finansowych.

Atrakcje

 • Seven Mile Beach – plaża na Grand Cayman uznawana jest jedna z najlepszych plaż na Karaibach. Można tu leżakować na białych piaskach, odpoczywać w luksusowych hotelach lub nurkować.
 • Cayman Turtle Farm – żółwia farma na Grand Cayman, na Boatswain’s Beach jest miejscem, gdzie żyją żółwie morskie (16 tys., w tym zagrożone gatunki), kajmany, rekiny.
 • Stingray City – na Gran Cyaman to niesamowite Miasto Płaszczek, w którym można z bliska zobaczyć te charakterystyczne zwierzęta.
 • Ogród botaniczny Królowej Elżbiety II na Grand Cayman – zapewni odpoczynek od gwarnych plaż i nacieszy oczy tropikalnym pięknem natury.

Ośrodki

 • George Town – stolica i największe miasto Kajmanów. Warto tu zajrzeć do Muzeum Narodowego.

Geografia i przyroda

Położone na zachód od Jamajki i na południe od Kuby maleńkie, nizinne wyspy. Kajmany to właściwie 3 wyspy: Wielki Kajman, Mały Kajman i Cayman Brac, które stanowią brytyjskie terytorium zamorskie. Są to wyspy nizinne. Panuje tu klimat wilgotny, równikowy. W efekcie Kajmany są mocno zagrożone huraganami. Temperatury osiągają średnio 25-27˚C. Białe piaszczyste plaże, turkusowe wody, słońce na błękitnym niebie budują krajobraz wysp. Stałym elementem tego krajobrazu są ptaki. Kajmany zamieszkują papugi i głuptaki. Na wyspach możemy podziwiać czarne skały zwane Hell ponieważ tworzą iście piekielny krajobraz, gejzery wodne na Grand Cayman i piękne skaliste, urwiste wybrzeża pełne jaskiń na Brac Cayman.

Historia

Krzysztof Kolumb przybył na wyspy 10 maja 1503 r. podczas swej czwartej podróży do Ameryki. Zobaczył tam wiele żółwi morskich i postanowił nazwać te ziemie Islas Tortugas. Osiemdziesiąt trzy lata później, pewien angielski korsarz i handlarz niewolnikami Francis Drake zaatakował i podbił wyspy i nazwał je Kajmanami. Początkowo wyspy nie były zamieszkałne i stanowiły piracką kryjówkę, dopiero pod koniec XVIII w. zostały zasiedlone. Największy wpływ na rozwój wyspy miała i ma oczywiście turystyka.

Sport i rekreacja

 • Miłośnicy nurkowania i mocnych wrażeń koniecznie powinni spróbować jednej z lokalnych atrakcji: nurkowanie we wrakach statków. Pod wodą poza wrakami można podziwiać rafę koralową i tropikalne ryby.
 • Snorkeling cieszy się dużą popularnością zwłaszcza na Gran Cayman w Stingray City.
 • Kajmany i ich piaszczyste plaże i przejrzyste wody dają idealną okazje do uprawiania różnych sportów wodnych.
 • Dzień można zacząć joggingiem po białym, delikatnym piasku plaży.
 • W George Town można znaleźć przeróżne atrakcje: pływanie łodzią ze szklanym dnem, nurkowanie, snorkeling czy wycieczki po destylarniach rumu.

Informacje praktyczne

 • Wiza: nie wymaga się od Polaków wizy.
 • Język: angielski.
 • Waluta: dolar kajmański (KYD) 1 EUR = 1.1091 KYD
 • Czas: na Kajmanach zegarki należy cofnąć o 7 godzin.
 • Obowiązuje tu ruch lewostronny, żeby dostać miejscowy dokument uprawniający do kierowania samochodem (na podst. krajowego dokumentu) trzeba mieć skończone 21 lat.
 • Dobrze mieć tu przy sobie więcej gotówki ponieważ może być problem z płatnością kartą czy znalezieniem bankomatu.

Kajmany, Karaiby - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  30°C
  opady:
  1.8 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  84%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  101°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  18:05
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.27°C max.30°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  85°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  18:04
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.27°C max.30°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  83°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.30°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  138°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:02
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  117°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:01

Kajmany - klimat w Karaiby